Німецькі режисери зняли фільм про дитячу працю при зборі бавовни в Узбекистані

Сцена з документального фільму про дитячу працю в УзбекистаніВ інтернеті з'явився фільм про дитячу працю при зборі бавовни в Узбекистані, знятий двома німецькими режисерами. Вони розповідають, що були здивовані відношенням до даної проблеми як в самому Узбекистані, так і в Німеччині.
З середини січня в інтернеті розповсюджується короткометражний документальний фільм Speaking Cotton ("Що говорить бавовна"), знятий двома німецькими режисерами про дитячу працю при зборі бавовни в Узбекистані. Безпосередньо зйомки в Узбекистані проходили в жовтні 2010 року, частина фільму знімалася в Німеччині.

Після попередніх консультацій автори фільму, Ерік Мальхов (Erik Malchow) і Штефані Трамбов (Stefanie Trambow), відмовилися від наміру офіційно питати дозвіл у властей на зйомки. "Нас дуже багато хто відговорював від цього міроприємства, кажучи, що куди легше було б знімати фільм про старовинні мечеті. В результаті ми вирішили, що до Узбекистану відправиться знімати тільки Ерік, видаючи себе за туриста", - сказала Штефані Трамбов. Саму ідею фільму, як говорять автори, їм подали правозахисники з організації "узбецько-німецький форум з прав людини".

Додаткові обережностіЕрік Мальхов

З собою у режисера була невелика HD-відеокамера, яка не справляє враження професійної. "Я почав знімати в Ташкенті, потім провів пару днів в Андижані, потім відправився далі. Мене неодноразово перевіряли на різних КПП. До мене як до німця був, здається, особливий інтерес. Але я непогано володію російською мовою, і коли я говорив, що подорожую як турист, мені вірили", - додав Мальхов.

Набагато складніше, за його словами, було не потрапити в потрібне місце, а почати зйомку. "Ми прагнули бути гранично обережними, тому що знали, якщо нас підмітить хтось або з представників властей, то це може закінчитися погано. Іноді ми годинами їздили по околицях, прагнучи переконатися в тому, що нас ніхто не переслідує. Ми начулися про те, з якими проблемами до нас зіткнулися журналісти ВВС, що працювали в Узбекистані", - розповідає Ерік Мальхов.

"Проблема збору бавовни зачіпає все суспільство"

Штефані ТрамбовПо визнанню авторів фільму, їх мета - розповісти перш за все молодим людям в Німеччині про проблему використання дитячої праці в Узбекистані. "Наше завдання було скромніше, ніж те, яке ставлять перед собою крупні компанії типу ВВС. Ми, всього два режисери з однією відеокамерою, хотіли розповісти не глядачам великих телевізійних каналів, а web-поколінню, яке черпає інформацію в основному в інтернеті, про цю проблему", - говорить Ерік Мальхов.

Яких висновків дійшли автори після того, як зняли свій фільм? "Я зрозумів, що збір Врожаю бавовни - це проблема, що зачіпає все узбекське суспільство, - аналізує Мальхов. - Вона не обмежується тільки використанням дитячої праці. На поля виводять самих різних людей - вчителів, чиновників, лікарів і медсестер". По його відчуттях, бавовняне господарство відносно благополучно живе за рахунок інших галузей. "Залучення дітей до збору бавовни виправдовується тим, що вони щось заробляють і тим самим заробляють собі на підручники. Але в нашому уявленні оплата здається абсолютно невідповідною їх праці", - додав Ерік. Власті Узбекистану заперечують наявність проблеми використання дитячої праці при зборі бавовни в країні.

Дитяча праця як щось саме собою зрозуміле: і там, і тут

Штефані Трамбов здивувало те, що багато узбеків відносяться до ситуації, що склалася, із збором бавовни як "до чогось нормального, що саме собою Епізод з фільму "Speaking Cotton"зрозуміло". Але нітрохи не менше здивування чекало режисерів, коли вони стали проводити опитування на вулицях німецьких міст і зрозуміли, як мало в Німеччині відомо про проблему дитячої праці в Узбекистані.

"Хоча багато хто розуміє, що низькі ціни на бавовняні вироби можливі тільки завдяки несправедливим умовам праці і залученню дітей до робіт. Але переважає байдуже відношення", - говорить Штефані Трамбов. Проблема дуже далека від простих німців - як територіально, так і ментально. "Ми хотіли зробити її ближче. Адже звичайний німець навіть не знає, як виглядає квітка бавовни, який робочий ланцюжок по виробництву бавовняної продукції", - додає Ерік Мальхов.

Так, в Європі вже діють ринкові принципи виробництва і міжнародної торгівлі типу FairTrade, говорить режисер, що відстоюють справедливі стандарти. "Але я помічаю сама: якщо мені потрібна футболка, то я, швидше за все, піду в найближчий магазин, куплю першу вподобану річ і спеціально не витрачатиму час і вишукувати в інтернеті ту, яка виготовлена у згоді з принципом FairTrade", - признається Штефані.

Чи збираються режисери знімати інші фільми про Узбекистан і чи ризикнуть вони туди поїхати? "Хороше питання, яке я сам собі задаю. Річ в тому, що наступного року мені по роботі знадобиться віза до узбекистану. Цікаво, чи пустять вони мене в країну?", - сміючись, задається питанням Ерік Мальхов.