"Незгодні" в Казахстані вимагають відміни підсумків виборів

Демонстрант з плакатомВсупереч заборонам властей опозиційні партії і рухи Казахстану провели в Алма-Аті мітинг, під час якого піддали критиці політику Назарбаєва. Акція пройшла без ексцесів, але її організаторів забрали в поліцію.
Організатори мітінгу

В суботу, 28 січня в Алма-Аті пройшов крупний мітинг опозиції. Протягом двох тижнів після підбиття підсумків позачергових виборів до парламенту Казахстану лідери опозиційних партій і рухів готувалися до проведення мітингу протесту в Алма-Аті. Через соціальні мережіОрганізатори мітингу і адресні розсилки вони запрошували своїх прихильників вийти на площу імені Абая в центрі південної столиці Казахстану з вимогами до властей країни відкритого розслідування подій в Жанаозені і відмінах підсумків виборів до парламенту. Після 23 січня до вимог опозиції додався ще один пункт - негайно випустити на свободу затриманих за підозрою в розпалюванні соціальної ворожнечі активістів руху "Халик Майдани" Володимира Козлова, Айжанкуль Амірову і Серіка Сапаргалі, а також головного редактора газети "Погляд" Ігоря Вінявського обвинуваченого в закликах до насильницького скидання конституційного ладу.

Учасники мітінгу

Учасники мітінгуАкимат (мерія) Алма-Ати дозволу опозиції на проведення мітингу в центрі міста не дав, вказавши на закріплену місцевими властями для таких випадків ділянку за кінотеатром "Сари-Арка", розташованому практично на околиці найбільшого в Казахстані мегаполісу. Але лідери опозиційної партії ОСДП з пропозицією міських властей не погодилися. Співголова соціал-демократів Булат Абілов публічно заявив, що після того, як власті країни розстріляли беззбройний народ в Жанаозені і учинили масову крадіжку голосів виборців на минулих виборах, опозиція більше не бажає йти у них на поводу, і проводитиме свої акції там, де порахує за потрібне. Тим більше що Конституція країни не передбачає яких-небудь закріплених місць для мітингів, ходів або пікетувань. Точку зору Абілова підтримали і представники інших опозиційних партій і рухів, дійшовши угоди, що відтепер всі свої протестні заходи вони проводитимуть на площі імені Абая.

Влада була готова

До мітингу опозиції, наміченог на суботу, 28 січня, власті міста підготувалися грунтовно. Ще ввечері у п'ятницю силами правоохоронних органів навколо площіПоліцейські не пускали демонстрантів на площу були встановлені металеві загороди і розігнані всі стихійні автостоянки. З ранку почався і демонтаж міської новорічної ялинки. Прихильники опозиції, що прийшли ж на мітинг в призначену годину зіткнулися із поліцейськими загонами, що не пропускали їх на площу. Явно не бажаючи зіткнень з правоохоронними органами, лідери опозиції ухвалили рішення переміститися до майданчика біля висотного готелю "Казахстан", де, зібравши за приблизними підрахунками півтори тисячі своїх прихильників, почали свій мітинг.

Лукашенко і Путін в опалі

Тон мітингу задав співголова Загальнонаціональної соціал-демократичної партії (ОСДП) Булат Абілов: "Скільки можна терпіти?! Ми вимагаємо політичних змін! Ми хочемо, щоб на нас зважали! Ми вимагаємо справедливого, великого розслідування подій, що привели до трагедії в Жанаозені! Все що там відбулося, ми повинні знати! Ми хочемо сказати, що сьогодні, коли влада переслідує наших друзів і прихильників – керівника партії "Алга" Володимира Козлова, головного редактора газети "Погляд" Ігоря Вінявського, Серіка Сапаргалі, ми вимагаємо їх звільнення! Ми вимагаємо, щоб влада припинила таким шляхом боротися зі своїми опонентами!". Немало невтішних слів на адресу правлячої еліти висловив Булат Абілов і у зв'язку з минулими парламентськими виборами, і з приводу рішення властей продовжувати інтеграційні процеси з Росією і Білоруссю: "Ми не хочемо назад в Радянський Союз, ми проти гуртожитку разом з Путіним і Лукашенко! Це питання ми пропонуємо винести на загальнонаціональний референдум". Соратники Абілова повністю підтримали його основні тези, при цьому, виразивши надію, що "влада все ж таки одумається і піде на конструктивний діалог".

Адміністративний арешт замість діалогу

Поки власті Казахстану на діалог з опозицією йти не бажають. Не дивлячись на той факт, що мітинг "незгодних" пройшов мирно, і ніяких ексцесів відмічено не було, відразу ж після завершення акції протесту, її організаторів запросили в поліцію, звідки доставили в адміністративний суд. Ряд організаторів мітингу, серед яких лідери ОСДП, одержали покарання у вигляді адміністративного арешту. Самого Булата Абілова засудили до 18 діб арешту. Втім, дії властей не змінили рішення опозиції про проведення 25 лютого нового мітингу протесту. Через місяць лідери опозиції розраховують зібрати ще більше своїх прихильників, сподіваючись і на сприятливі погодні умови. У суботу ж в Алма-Аті стовпчик термометра показував 10 градусів нижче за нуль.